7 Ekim 2020
Ceviz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Ceviz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Eki 7, 2020 | Ceviz

Ceviz, yeşil ve kalın bir kabuk içerisinde saklı olan tek tohumlu değerli bir meyvedir. Günümüzde, dünyanın çeşitli bölgelerinde üretimi yapılan ceviz ağacı yetiştiriciliği, ülkemizde geniş büyüme alanına sahiptir. Güzel Köyden Manisa tarım topraklarında, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla yetişir ve son ürün olarak sunulur. Hasat kalitesi de gösteriyor ki bu verimli topraklardan gelen ceviz, taze ve lezzetli. Mucizevi besin ceviz hakkında herşeyi bilmek ister misiniz?

1. Yüzyıllardır İlaç: Ceviz Ağacı

Ceviz ağacı insanoğlunun bildiği en eski ağaçlardan, öyle ki MÖ. 7000’e kadar uzanıyor. Kökeni Orta Asya olup, oradan Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Eski Yunan ve Roma’da, tıp alanında hastaları iyileştirmek amaçlı ceviz ağacı yaprakları ve ceviz meyvesi kullanılmıştır. Özellikle, Kalbi ve zihni iyileştirmek için ilaç olarak kullanmışlardır. Bu bilge ağacın değerli meyvesi yüzyıllardır eşsiz içeriği ile beslenmemizi zenginleştiriyor.

2. Eşsiz, Besleyici İçerik

Tüm kabuklu yemişler arasında cevizin yeri bambaşka. Cevizdeki bitki bazlı omega-3 esansiyel yağ asitleri yüksek miktarda alfa-linoleik içerir. Bu da beyne, kalbe ve ayrıca tüm vücuda çok faydalıdır. Kas ve kemik kütlemize katkı sağlayan magnezyum ve fosfordan zengindir. Yaşlanmayı geciktiren, saç ve tırnakları güçlendiren, antioksidan E vitamini içerir. Ceviz, kötü kolesterole de iyi gelir ve zengin lif içeriği ile bağırsak dostudur. Kısacası, küçük olmasına rağmen oldukça besleyicidir.

3. Beyine Benziyor, Beyne İyi Geliyor

Cevizin kıvrımları ve kırışıklıkları beyine benzetiliyor. Cevizin ”beyin besini” olarak adlandırılmasındaki tek sebep benzerlikten değil. İçeriğindeki değerli Omega-3 yağ asitleri ile beyin fonksiyonlarını desteklemeye de yardımcıdır. Araştırmalar, cevizin beyni koruması ve beynin iyileştirmesinde etkili olduğunu ispatlıyor. Beyin sağlığı ve iyi hafıza için günde 1 avuç ceviz tüketmenizi tavsiye ederiz.

4. Çok Yönlü Kullanımı

Cevizi sade olarak tüketebileceğiniz gibi lezzetli tariflerde de kullanabilirsiniz. Kurabiye, kek, meze, ana yemek, salata ve yulaf ezmesi gibi çeşitli birçok tarif içerisinde cevizi kullanabilirsiniz. Böylece, ceviz tarifinize hem farklı bir lezzet katar hem de tarifin besleyici değerini artırır.

5. Kilo Kontrolünde Dostunuz

Ceviz içerdiği protein, lif ve değerli yağlar sayesinde tokluk hissini sağlamaya yardımcıdır. Optimal sağlık için gerekli tüm besinler içerisindedir ve böylece kan şekerini düzenler. Özellikle, diyabet 2 hastalarının şekerini düzenleme açısından etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Sağlığımız için bunca faydası olan cevizin en doğal halini Güzel Köyden’de. Manisa’nın verimli topraklarında en iyi şekilde yetiştirdiğimiz ağaçlarımızdan özenle topladığımız cevizlerimizi sizlere sunuyoruz. İçeriğindeki zengin yağların tazeliğini koruması için hasat sonrası en uygun koşullarda depolanıp, hızlıca el değmeden paketliyoruz. Dilerseniz Güzel Köyden kabuklu ceviz dilerseniz Güzel Köyden iç ceviz olarak farklı paketlerde satın alabilirsiniz.

Blog

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız.

Neden Yerli Ceviz Tercih Etmelisiniz?

Neden Yerli Ceviz Tercih Etmelisiniz?

Ceviz tüketiminde üst sıralarda yer alan ülkemiz, ceviz üretiminde de üst sıralarda yer alıyor. Türkiye'nin neredeyse hemen her bölgesi ceviz üretimi için elverişli topraklardan oluşuyor. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Ege'deki verimli arazilerde yerli üretim cevizin...

daha fazla bilgi edinin
Süper Gıda: Ceviz

Süper Gıda: Ceviz

Ceviz içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde uzun süre tok tuttuğundan ve sindirim kolaylaştırıcı özellikleri olduğundan kilo kontrolünde de sağ kolunuz olabilir.

daha fazla bilgi edinin