Bal mutfaklarımızda kullandığımız temel bir besin maddesidir, doğrudan tüketebileceği gibi hem yiyecek hem de içeceklere tat vermek için kullanılabilir. Beslenmemizde sık sık kullandığımız balın saklama koşullarını bilmeliyiz. Bal genel anlamda saklama koşulları açısından zor bir besin değildir çünkü bozulmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Balın bizler için çok değerli bir besin olduğu bilinen bir gerçek, daha az bilinen ise bal için en iyi saklanma koşullarının ne olduğudur. Gelin birlikte inceleyelim;

Balı Nasıl Saklamalıyız? Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?

Bala yapabileceğiniz en olumsuz şey onu yüksek ısılara maruz bırakmaktır. Bu nedenle ısı üreten ev aletlerinden, mikrodalgadan ve güneş ışığından uzak tutulmalı. Bal içerisinde nem oluşması da balın kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kuru ve serin yerlerde saklanmalı. Tercihen kiler gibi bir ortamda ve buzdolabında değil oda sıcaklığında bulunmalıdır. 15 – 25 dereceler arasında ideal olarak saklanır.

Balınızın içerisine su girmemesine özen gösterin. Bu istenmeyen bir durumdur çünkü balda fermentasyonu başlatabilir. Baldan alırken kullandığınız kaşık kuru olmalıdır. Bal kavanozunuzun ağzının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Balın kristalize halini çözmek için asla içerisine kaynayan su dökmeyin.

Balın Raf Ömrü Nedir?

Doğru koşullarda saklandığında balın raf ömrü oldukça uzundur. Bunun nedeni ise balın içeriğindeki doğal şeker oranının bala kararlı bir yapı vermesidir. Uzmanlara göre doğru koşullar sağlandığında balın raf ömrü yıllarca sürebilir.

Balda Kristalleşme Olursa Ne Yapmalı?

Balın kristalize olması bir bozulma göstergesi değildir. Aksine, balın daha doğal olduğunu gösterir. Kristalize olan bal besin değerinden ya da içeriğinden birşey kaybetmez. Çözümü ise; ılık bir suya bal kavanozunu koyarak, balı karıştırarak açmaktır. Su çok sıcak olmasın ki (45 dereceyi geçmemeli) balın içerisindeki kıymetli besinleri kaybetmeyelim hem de bal karamelize olmasın.

Ayrıca, ham bal içerisinde polen, arı besini gibi birçok faydalı besin bulundurur. Bu değerli besin maddelerinden dolayı görüntüsü bulanıktır ama gerçek bal zaten doğada bu şekilde bulunur.

Güzel Köyden Ham Bal polen, propolis, arı sütü gibi bağışıklığımız için çok faydalı besinleri içerisinde bulunduruyor. Arıların nadide çiçeklerden süzüp getirdiği ve daha sonrasında özenle topladığımız Güzel Köyden ham bal ‘ı deneyebilirsiniz.