10 Kasım 2019
Süper Gıda: Ceviz

Süper Gıda: Ceviz

Kas 10, 2019 | Ceviz

Anadolu’muzun medar-ı iftiharlarından cevizin faydaları saymakla bitmiyor!

Artık bilimsel yöntemlerle kanıtlanmış faydaları sebebiyle dünyada süper gıda olarak anılan cevizin farklı kullanım alanları var: Çerez gibi ve yemeklerde tüketilen ceviz içinin haricinde ceviz yağı, ceviz kabukları ve yaprakları da çeşitli bitkisel tedaviler ve destek yöntemleri olarak kullanılıyor.

Görsel olarak beyni andıran yapısıyla ceviz beyin sağlığı için ilk akla gelen besinlerden biri. Omega 3 yağı açısından zengin olan ceviz zeka gelişimi, hafıza, odaklanma gibi konularda yardımcı oluyor. İşte veya okulda başarınızı artırmak için cevize bir şans verebilirsiniz.

Ayrıca yürütülen çeşitli araştırmalara göre ceviz, kolesterol, şeker, kanser, yüksek tansiyon gibi riskleri azaltıyor. Damarlarda sertleşme ve tıkanmaya neden olan sağlıksız yağlara karşı içerdiği sağlıklı yağlar ile dolaşım sistemini desteklemekte, damar sağlığını korumakta ve dolayısıyla kalp krizi riskini azaltmakta önemli bir yardımcı. 

Ceviz içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde uzun süre tok tuttuğundan ve sindirim kolaylaştırıcı özellikleri olduğundan kilo kontrolünde de sağ kolunuz olabilir. Sağlıklı kilonuza ulaşmak için son zamanlarda popüler olan ceviz suyu ile zayıflama kürleri gibi yöntemlerden destek almak veya cevizi atıştırmalık öğün olarak günlük temponuza dahil etmek mümkün. Ayrıca cevizin daha sağlıklı saçlar ve tırnaklar için de destekçi olduğunu biliyoruz.

Atıştırmalık çerez olarak, keklere, erişteye veya salataya ekleyerek cevizi günlük hayatınıza katmak sağlığınız için yapabileceğiniz basit ama etkili bir adım. Ayrıca iyi bir bitkisel protein kaynağı olduğundan vejeteryan ve vegan diyetler için de vazgeçilmez olabilir. Anadolu’nun hemen hemen her köşesinde yetiştirilebilmesine rağmen fazlaca ithal edilen cevizin sağlık açısından güvenli ve taze olduğundan emin olmak için küçük üreticiden yerli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Farklı kullanım yöntemleriyle sağlığınıza mucizevi katkılar yapan cevizin faydalarını görebilmek için düzenli tüketim gerekiyor. Ancak kuvvetli bir besin olduğu için uzmanlar cevizin günlük tüketim miktarını 4-5 adet ile sınırlı tutmak gerektiğinin, olası alerjiler veya yan etkiler için gerekli araştırmayı yapıp, uzmanlara danışmanın öneminin altını çiziyorlar.

Blog

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız.

Neden Yerli Ceviz Tercih Etmelisiniz?

Neden Yerli Ceviz Tercih Etmelisiniz?

Ceviz tüketiminde üst sıralarda yer alan ülkemiz, ceviz üretiminde de üst sıralarda yer alıyor. Türkiye'nin neredeyse hemen her bölgesi ceviz üretimi için elverişli topraklardan oluşuyor. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Ege'deki verimli arazilerde yerli üretim cevizin...

daha fazla bilgi edinin
Ceviz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Ceviz Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Ceviz, yeşil ve kalın bir kabuk içerisinde saklı olan tek tohumlu değerli bir meyvedir. Günümüzde, dünyanın çeşitli bölgelerinde üretimi yapılan ceviz ağacı yetiştiriciliği, ülkemizde geniş büyüme alanına sahiptir.

daha fazla bilgi edinin